Klub „Školáček“

Klub pro předškolní děti a děti s odloženou školní docházkou.

(Metoda dobrého startu – MDS)

Kdy:  každou středu, cca od 15:30 – 16:15, třída „Jablíčko“

Začínáme: 2.10.2024

Vedou: paní učitelka Bc. Silvie Nevařilová

paní učitelka Zuzana Zajacová

(hlaste se na třídě „Sluníčko“).

MDS – souhra a zdokonalování zrakového, sluchového a pohybového vnímání.

Komu je MDS určena:

• osvědčila se jako vstupní etapa výuky čtení a psaní v mateřských a základních školách
  • úspěšně se používá u dětí s diagnózou specifické poruchy učení, a to jak v rámci integrace, tak ve specializovaných třídách
  • využívá se u dětí s odkladem školní docházky
  • pomáhá dětem s problémovou řečí a komunikací
  • cílovou skupinou jsou děti ve věku od pěti do jedenácti let
  • u dětí s normální psychomotorickou úrovní Metoda jejich rozvoj aktivizuje
  • u dětí s poruchami vývoje upravuje nepravidelně se rozvíjející funkce.

Metoda Dobrého startu je metodou akusticko-opticko-motorickou.

Současně se rozvíjí složka zraková – rozlišováním grafických znaků, složka pohybová – prováděním gest ke grafickým znakům, a to vše v rytmu písničky – rozvíjí se složka sluchová.

Průběh lekce

1.fáze

Děti si nejprve poslechnou známou lidovou písničku. Ta je pak motivuje k dalším činnostem. Např. artikulační cvičení, hry se slovy, na rýmy, hry na chápání časových pojmů, barev, matematických pojmů, sluchového a zrakového vnímání, pravo-levé orientace apod.

2.fáze

Pohyb
Pro uvolnění a relaxaci se děti věnují pohybové hře – chůze, běh, dřepy, výskoky.

Píseň – pohyb
Využíváme rytmu písně. Nejprve se pracuje s dětmi v kruhu. Zpíváme k tomu, tleskáme, dupeme, pleskáme, mačkáme (např. houbička), vyťukáváme rytmus za pomocí různých předmětů (kamínky, kostky, míčky).

Poté se přechází s dětmi ke stolům (ale nemusí) a tady je hlavní pomůckou látkový sáček (váleček) plněný např. rýží . často dvoubarevný, aby se usnadnila pravolevá orientace. Údery pěstmi nebo hranami rukou do sáčku – jednou, oběma, střídavě levou a pravou, křížem apod. – opět korespondují s rytmem dané písničky.

Píseň – pohyb – grafický vzor
Ke každé písničce je vypracován jeden grafický list dle náročnosti, postupuje se od jednoduchého ke složitému. Nejprve pracujeme rukou ve vzduchu, do písku, krupice, pak štětcem nebo křídou na tabuli a až nakonec se obkresluje tužkou na pracovním listě.

3. fáze

Na závěr každé lekce se zařazují uvolňovací cviky.

Angličtina s úsměvem začíná 30.9.2024.

Bude probíhat každé pondělí, v čase 15:00 – 15:45, ve třídě Jablíčko.

Garantováno je 30 lekcí, výuka nebude probíhat ve dnech školních prázdnin a státních svátků.

Platí pro přihlášené děti.

Taneční kroužek začíná 3.10.2024. Bude probíhat každý čtvrtek, v čase 15:20-16:05, ve třídě Jablíčko.

Platí pro přihlášené děti.

Přihlášku naleznete na LR-DANCE.CZ

Lvíček

– každý pátek

– dopolední pohybové aktivity pro PŘEDŠKOLNÍ DĚTI

– s trenéry

– v případě příznivého počasí na zahradě MŠ

– sportovní oděv nutný

Nemusíte se nikde přihlašovat.